Na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając rękawice bramkarskie dla dzieci?

Bardzo wielu młodych chłopców pasjonuje się na co dzień grą w piłkę nożną. Cześć z nich wybiera stanie na bramce, gdzie niezwykle istotną rolę odgrywa nie tylko technika, ale również pewny chwyt. Gwarantują go przede wszystkim odpowiednie rękawice. Na rynku są dostępne modele zróżnicowane pod względem parametrów użytkowych – zwłaszcza rozmiaru, kroju oraz materiału wykonania.

Odczuwanie komfortu to kwestia priorytetowa

Wybierając rękawice bramkarskie dla dzieci, w pierwszej kolejności warto zainteresować się ich wielkością, tak aby były perfekcyjnie dopasowane do dłoni. Nadmierny ucisk na skórę czy przypadkowe spadanie z pewnością nie ułatwi maluchowi pracy pomiędzy słupkami. W tym przypadku przeciętna rozmiarówka mieści się w przedziale od 3 do maksymalnie 8. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie pomiaru szerokości dłoni i długości palca środkowego za pomocą miarki krawieckie lub zwykłej linijki, a następnie porównanie uzyskanych rezultatów z tabelą zamieszczoną na stronie internetowej danego sklepu. Kolejny istotny parametr to krój rękawic, który wpływa bezpośrednio zarówno na ich dopasowanie, jak i żywotność. Dla najmłodszych (5-10 lat) strzałem w dziesiątkę jest tzw. rollfinger, polegający na obszyciu palców dookoła miękką pianką. Takie udogodnienie zauważalnie poprawia powierzchnię chwytną, zapobiega losowemu uciekaniu piłki i zwiększa ogólną wygodę. Rozsądną alternatywę dla nieco starszych chłopców stanowi krój negative cut oparty na zastosowaniu szwów wewnętrznych. Zapewnia on ścisłe przyleganie do dłoni, a tym samym lepsze czucie futbolówki.

Pamiętajmy o weryfikacji rodzaju pianki

Kupując takie akcesoria jak rękawice bramkarskie dla dzieci należy zawsze bezwzględnie sprawdzić, jaka pianka została użyta do ich wypełnienia. Decyduje ona bowiem o przeznaczeniu konstrukcji. Do bronienia na treningach wprost idealnie nadaje się pianka typu „soft” (ewentualnie „supersoft”) o dosyć dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei podczas rozgrywania oficjalnych meczów dobrze jest korzystać z pianki lateksowej, znakomicie łączącej w sobie miękkość oraz sprężystość. Jeśli zaś chodzi o twarde nawierzchnie betonowe, tartanowe i halowe, to warto postawić w szczególności na piankę hardground oznaczoną symbolem R1. Wynika to z faktu, że optymalnie amortyzuje wszelkie uderzenia, oferując jednocześnie świetną kontrolę nad piłką. W warunkach deszczowej pogody zaleca się natomiast eksploatowanie rękawic wypełnionych pianką „aqua” wykazującą zdolność do pochłaniania wilgoci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.